Czy ciastka jaglane są zdrowe? Cała prawda o popularnej przekąsce

Zdrowe ciastka jaglane

W dobie rosnącej świadomości na temat zdrowego odżywiania coraz więcej osób szuka alternatyw dla tradycyjnych przekąsek pełnych cukru. Ciastka jaglane stały się jednym z popularnych wyborów dla tych, którzy pragną zachować równowagę między smakiem a zdrowiem. Jednak, czy naprawdę są one tak zdrowe, jak się wydaje? To zależy…

Ciastka jaglane – kalorie, składniki, wartości


Ciastka jaglane, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane głównie z kaszy jaglanej. Ta starożytna zbożowa roślina jest bogata w białko, błonnik i minerały, takie jak mangan, magnez, fosfor i cynk. Co więcej, ciastka te często zawierają oleje roślinne, które dostarczają zdrowych tłuszczów, oraz naturalne słodziki, takie jak miód lub syrop z agawy.

Ciastka jaglane w porównaniu z tradycyjnymi ciastkami prezentują się o niebo lepiej. Mają znacznie wyższą wartość odżywczą i mniejszą liczbę pustych kalorii. Jednak podobnie jak większość produktów zbożowych, są one stosunkowo kaloryczne. Dlatego powinny stanowić przekąskę w trakcie dnia, której celem jest przyjemne i smaczne uzupełnienie energii oraz minerałów.

Dla przykładu ciastko jaglane z pastą orzechową i chia bez dodatku cukru ma 421 kcal/100 g. Warto jednak zaznaczyć, że jak na słodkość zawiera bardzo dużo białka 16 g i błonnika 24 g. To efekt wykorzystania w produkcji wyłącznie naturalnych składników w przemyślanych proporcjach:

·     płatki jaglane 33%

·     pasta z orzechów arachidowych 33%

·     błonnik z korzenia cykorii (inulina)

·     nasiona chia 2%

·     sól himalajska.

We Frank&Oli wkładamy całe serce i specjalistyczną wiedzę w wytwarzanie naszych zdrowych jaglanych ciastek. Dostępne są w dwóch wariantach – miękkim i chrupiącym – trafiając w gusta osób o różnych upodobaniach pod kątem konsystencji. Jednak to nie wszystko, bo ciastko jaglane od Frank&Oli to również:

·     niesamowity smak

·     wysoka zawartość błonnika pokarmowego

·     bogate źródło naturalnego magnezu

·     brak dodatku cukru

·     brak laktozy

·     brak glutenu

·     produkt odpowiedni dla vegan.

Korzyści zdrowotne ciastek jaglanych


Głównym atutem ciastek jaglanych jest wysoka zawartość błonnika. To substancja wspierająca regulację trawienia, dająca jednocześnie uczucie sytości. Słodkości tego typu charakteryzują się również odpowiednio niskim indeksem glikemicznym. W związku z tym pomagają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, co jest szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą czy insulinoopornością.

Co więcej, ciastka jaglane są źródłem wielu ważnych składników odżywczych. Zawierają witaminy z grupy B, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także minerały takie jak magnez, uczestniczące w wielu procesach metabolicznych, wspierając prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni.

Czy każde ciastko jaglane jest zdrowe?


Pomimo wszystkich zalet, ciastka jaglane nie są pozbawione wad. Ze względu na swoją wysoką kaloryczność, mogą przyczynić się do nadmiernej podaży energii, jeśli spożywane są w dużych ilościach.

Niektóre osoby mogą także reagować alergicznie na proso lub inne składniki ciastek. Jednak to nie problem, bo Frank&Oli ma w ofercie znacznie więcej zdrowych słodkości, które w takim przypadku mogą stanowić alternatywny wybór.

Oczywiście nie można pominąć faktu, że na rynku rzeczywiście można znaleźć tzw. złe ciastka jaglane. To produkty, które swym składem niewiele różnią się od tradycyjnych ciastek pełnych cukru, utwardzonych tłuszczy oraz barwników i konserwantów.

Jak je rozpoznać? Zasada jest prosta. Im dłuższy skład na etykiecie, tym gorzej, szczególnie gdy wiele z tych składników to dziwnie brzmiące nazwy, które nic nam nie mówią.

Klucz do zdrowego spożywania ciastek jaglanych leży w umiarze. Mogą one być doskonałym dodatkiem do śniadania, służyć jako zdrowa przekąska w ciągu dnia lub stanowić doładowanie energetyczne przed treningiem, w jego trakcie lub tuż po jego zakończeniu. Ważne jest jednak, aby pamiętać o równowadze i urozmaiceniu diety.