Dieta bezglutenowa – co należy wiedzieć i jakie przekąski włączyć do codziennego menu?

Od pewnego czasu w środkach masowego przekazu propagowana jest informacja o szkodliwości glutenu. Producenci branży spożywczej zachęcają do kupowania ich zdrowych – bezglutenowych – produktów, które mają być do nieodróżnienia od tych „glutenowych”, a skołowani konsumenci stoją przed coraz większym dylematem co wybrać. Zastanówmy się zatem, dla kogo dieta bezglutenowa będzie konieczna lub wskazana oraz jakie są wady i zalety glutenu. 

Gluten – co to i czy faktycznie powinien przerażać? 

Gluten to naturalnie występujące białka w ziarnach zbóż – m.in. pszenicy, jęczmieniu i owsie. Wpływa na pulchność ciasta, odpowiada za jego spójność, sprężystość i zachowanie świeżości. Widzimy zatem, że jego funkcja jest dość istotna, zwłaszcza jeśli chodzi o wypieki. 

Dla większości osób gluten nie jest szkodliwy, jednak osoby zmagające się z celiakią, nietolerancją glutenu, alergiami pokarmowymi, Zespołem Jelita Drażliwego, czy niektórymi chorobami autoimmunologicznymi zdecydowanie powinny wyłączyć go ze swojej diety. Prócz tego osobom z cukrzycą typu I, Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów i chorobą Hashimoto również niekiedy zaleca się ograniczenie spożywania glutenu. Ale jak dokładnie wygląda dieta bezglutenowa? 

Dieta bezglutenowa – czego nie jeść?

Jak już podkreśliliśmy, dieta bezglutenowa jest wskazana dla osób, które po spożyciu glutenu mają szereg objawów niepożądanych i może się to wiązać z pogorszeniem ich stanu zdrowia. Co powinno wzbudzić naszą czujność i skłonić do wizyty u lekarza? 

Nietolerancja glutenu – objawy

W zależności od schorzenia i powodu nietolerancji na gluten objawy mogą być odmienne lub występować wybiórczo jednak najczęściej można zaobserwować: 

·      ból brzucha, 

·      utrata masy ciała, 

·      problem z przyswajaniem składników odżywczych i minerałów, 

·      biegunki lub zaparcia,

·      niski wzrost lub nadpobudliwość – dotyczy dzieci, 

·      zmiany skórne, 

·      zaburzenia miesiączkowania,

·      przewlekłe zmęczenie,

·      ból stawów i nóg, 

·      migreny,

·      stany depresyjne i lęki. 

Ponieważ objawy obejmują bardzo szerokie spektrum dolegliwości, postawienie prawidłowej diagnozy niekiedy wymaga czasu, jednak wprowadzenie diety bezglutenowej znacząco podniesie jakość życia pacjenta. 

Dieta bezglutenowa – co jeść? 

Patrząc na etykiety produktów, możemy dojść do wniosku, że niemal każdy z nich jest zakazany, bo zawiera gluten. Pamiętajmy, że zawsze jest jakaś alternatywa. W diecie bezglutenowej dozwolone są:

·      ryż, 

·      komosa ryżowa,

·      proso,

·      teff,

·      kasza/mąka jaglana,

·      kasza/mąka kukurydziana,

·      kasza/mąka gryczana. 

Wiele osób, które nie mają dolegliwości ze strony nietolerancji glutenu i tak postanawiają przejść na dietę bezglutenową. Warto jednak podkreślić, że została ona opracowana dla osób, którym gluten szkodzi. Osoba zdrowa, stosując samodzielnie dietę bezglutenową, nie poprawi swojego stanu zdrowia, a może doprowadzić do niedoborów niektórych składników. Konieczne jest zatem, by dieta została zalecona przez lekarza/specjalistę.  

Dieta bezglutenowa – efekty

Dieta bezglutenowa może wspomóc metabolizm i przyczynić się do lepszego samopoczucia. Ponadto:

·      wspiera pracę jelit, dzięki czemu znikają wzdęcia i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, 

·      dieta bezglutenowa przyczynia się do lepszego samopoczucia i ustąpienia dolegliwości bólowych,

·      zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, jakie niesie za sobą celiakia i pozostałe schorzenia. 

Na szczęście – w miarę nagłaśniania problemu żywieniowego – liczni producenci skupili się na produkcji żywności gluten free. Które produkty wybrać i jak przygotować się na zmiany? 

Bezglutenowe przekąski na szybko 

Gotowe przekąski bezglutenowe mogą niektórym kojarzyć się jako bezsmakowe imitacje produktów glutenowych. Gluten może w pewien sposób wpływać na walory smakowe, ale częściej wynika to z działań produkcyjnych. Producenci skupiają się na wyłączeniu białka, ale nie zawsze poświęcają odpowiednią dozę czasu, by opracować idealnie skomponowaną strukturę smaków, szukając zamienników po linii najmniejszego oporu. W związku z tym słodycze bez glutenu czy gotowe przekąski bezglutenowe zyskały miano mniej smacznych. Na szczęście my lubimy wyzwania i nie chodzimy na skróty! 

Frank&Oli w swojej ofercie ma kruche ciastka bezglutenowe w rozmaitych seriach smakowych! W odróżnieniu od konkurencyjnych produktów nasze ciastka bezglutenowe na pewno Ci zasmakują i sprawią, że zmienisz zdanie o przekąskach gluten free.

Doskonale nadają się jako przekąski bezglutenowe dla dzieci i dorosłych. Frank&Oli starannie dobiera składniki, szczycąc się ich naturalnością i pozytywnym wpływem na zdrowie, dlatego rodzice nie muszą obawiać się o ich skład czy substancje sztucznie barwiące/zagęszczające. 

Ponieważ dzieci bywają wybrednymi konsumentami, polecamy wybrać w ich przypadku wersję klasyczną lub sezonową, a dodatkowo dla miłośników czekolady czeka bezglutenowe ciasteczkowe brownie! We Frank&Oli zmieiamy renomę produktów bezglutenowych i udowadniamyy, że przekąski bez glutenu nie są jedynie tak zwanym zapychaczem, a zdrową i smaczną alternatywą codziennego żywienia!