Wszystko, co warto wiedzieć na temat diety keto (ketogenicznej)

Produkty na diecie keto

Zdrowa, efektywna i smaczna – tak w trzech słowach możemy skwitować dietę keto. Ale czy faktycznie wyróżnia się na tle innych, równie dobrze opiniowanych, diet? Zdecydowanie. Sprawdźmy, co jest w niej takiego wyjątkowego!

Dieta keto – na czym polega i czym się wyróżnia?

Swego czasu niezwykle popularna stała się dieta keto. Co to takiego? Mówiąc w skrócie, to dosłowne wywrócenie piramidy żywieniowej do góry nogami. Tradycyjne założenia licznych diet obejmują większe spożycie węglowodanów jako głównego paliwa dla organizmu, podczas gdy dieta keto preferuje ich eliminację, na rzecz spożywania tłuszczy. Ale to nie jedyna zasada, która tworzy szkielet diety ketogenicznej.

Dieta keto – zasady, które Cię zaskoczą

Głównym i nadrzędnym celem diety ketogennej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy – czyli doprowadzenie do sytuacji, w której ciało zaczyna spalać tłuszcze, by uzyskać energię. Konieczne jest zatem obniżenie poziomu glukozy, co wiąże się z ograniczeniem spożywania węglowodanów do ok. 50 gramów dziennie. W ich miejsce niezbędne jest spożywanie tłuszczy i umiarkowane spożywanie białka. Niezwykle ważne jest zachowanie tej równowagi, gdyż w przypadku nadmiaru białka, może dojść do przetworzenia ich w glukozę i przerwania procesu ketozy.

Dodatkowo dieta keto skupia się na spożywaniu zdrowych, a nie wszystkich tłuszczów. Ważne jest przyswajanie kwasów Omega-3, tłuszczów roślinnych i spożywanie dużej ilości wody, która wspomaga proces ketozy, trawienia i chroni przed odwodnieniem. Analizując główne zasady i założenia diety keto, możemy sceptycznie spoglądać na twierdzenie, że tłusto równa się zdrowo. By obiektywnie ocenić dietę ketogeniczną, koniecznie musimy zaznajomić się z jej efektami.

Dieta keto – jakie daje efekty?

Oczywiście rezultaty diety ketogenicznej są uzależnione od danej osoby i długości jej stosowania, jednak po pewnym czasie możemy się spodziewać:

Utraty wagi – i to dość spektakularnie. Ketoza pochłania to, czego najbardziej się wstydzimy i pragniemy stracić: oponki z brzucha i boczków, w których odkłada się pokaźna ilość tłuszczu.

Wzrostu energii – osoby przemęczone i o słabej kondycji fizycznej zauważają wzrost siły i motywacji, wynikającej z poprawy energii.

Zmniejszenia apetytu – ułatwi trzymanie się planu żywieniowego, postanowień i kontrolowania chęci do podjadania.

Utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi – co jest szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą.

Lepszego samopoczucia i wzrostu koncentracji – na zaburzenia w tych aspektach wpływa cukier, którego nadmiar „usypia” nasz organizm i jest czynnikiem wywołującym choroby cywilizacyjne.

To najważniejsze i najbardziej widoczne efekty, jakie niesie za sobą dieta keto. Co jeść, by osiągnąć powyższe rezultaty?

Mitem jest, że w diecie ketogenicznej nie je się warzyw i owoców, bazując tylko na tłuszczach. Istotne jest jednak by wiedzieć, które z nich są dozwolone, a które mają za dużo cukrów, niszczących ketogenny plan żywieniowy. Poniższa tabelka przedstawia przykładowe warzywa i owoce, które bez problemu mogą stać się codziennością:

WARZYWA

OWOCE 

Brokuły, kapusty, kalafior, szpinak, papryka, cukinia, dynia, jarmuż, rukola, ogórek, oliwki. 

Truskawki, jagody, maliny, melon, wiśnie, jeżyny, grejpfruty, kiwi, limonki, awokado.

Prócz tego jadłospis ketogeniczny bogaty jest w ryby, drób, jajka, mięso, orzechy, masło klarowane oraz sery i śmietanę. Definitywnie należy jednak ograniczyć do minimum lub wykluczyć makarony, ryż, chleb i ulubione słodycze.

Na rynku dostępne są jednak różnego rodzaju zamienniki węglowodanów, a także słodkości przeznaczone dla osób na diecie ketogenicznej. W tym przypadku alternatywą dla zwykłych ciastek mogą być miękkie ciasteczka Keto Frank&Oli. W jednym przysmaku znajduje się 16-17g tłuszczy i jedynie ok. 6g węglowodanów. Główną bazą ciasteczek keto są, w zależności od wybranego smaku, wiórki kokosowe i orzechy nerkowca lub pasta z orzechów arachidowych i orzechy ziemne.

Dieta keto – dla kogo i dlaczego?

Czy dietę ketogeniczną mogą stosować wszyscy? Nie do końca. Dieta ketogeniczna będzie dobrym modelem żywieniowym dla osób z otyłością lub nadwagą, insulinoopornością czy cukrzycą. Wiele badań i analiz sugeruje, że może mieć pozytywny wpływ przy chorobach neurodegeneracyjnych np. chorobie Parkinsona.

Nie powinny jej jednak stosować osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami nerek, układu trawiennego (w tym zaburzeniami odżywiania) i kobiety w ciąży, które wymagają zróżnicowanej diety, bogatej w witaminy i minerały.

Nim zatem włączymy dietę ketogenną do naszej codzienności, warto skonsultować się z lekarzem, dietetykiem i wykonać podstawowe badania, określające aktualny stan naszego organizmu. Pamiętajmy, że diety nie przyniosą określonych rezultatów, jeśli nie są dopasowane indywidualnie do potrzeb danej osoby.